آموزش | پیشرفت | پولدار شدن

آموزش کسب مهارت در موفقیت برای پیشرفت و پولدار شدن ( موفقیت مالی | روانشناسی ثروت | کسب و کار آنلاین )

انواع شانس را می شناسید؟


انواع شانس را می شناسید؟

انواع شانس را می شناسید؟
شاید با خودتان بگویید انواع شانس دیگر چیست؟!
هروقت برای کسی اتفاق خیلی خوبی بیوفتد که از قبل برای آن تلاشی نکرده باشد، شانس به او روی آورده است. یا زمانی که خطر بزرگی از بیخ گوش کسی رد می شود، می گوییم شانس آورده است! خب، پس این مقاله می تواند برای شما بسیار جالب باشد. چون قرار است با چهار نوع شانس آشنا بشوید! این انواع شانس خصوصا در زندگی حرفه ای و شغلی نمود آشکاری دارند. با توجه به مقاله ای که مارک اندریسن (یکی از کارآفرینان مطرح و موفق) در سال ۲۰۰۷ نوشته است، این چهار نوع شانس برای کارآفرینان دارای اهمیت بالایی است:
شانس خالص
شانسی که پس از اقدام ایجاد می شود
شانسی که با شناسایی موقعیت های عالی پدیدار می شود
شانسی که با اقدام هدفمند از راه می رسد

شانس خالص
همان نوع از شانس که همگی آن را می شناسیم. زمانی که انگار مه و خورشید و فلک دست به دست هم می دهند تا اتفاق خوبی برای کسی رقم بخورد. زمانی که ناگهان به کسی بیشتر از آنچه انتظار داشته ارث می رسد؛ اسمش در قرعه کشی بانک درمی آید یا مثلا فردی بسیار مشهور و ثروتمند عاشقش می شود می گوییم عجب شانسی آورده است! در چنین مواردی، آن شخص تقریبا هیچ نقشی در بخت و اقبال بلند خود نداشته است. حداقل، تلاشی بیشتر از رقیبان خود انجام نداده است که مستحق آنچه به دست آورده است باشد. 

شانس پس از اقدام
در این نوع شانس، چیزی به جریان بخت و اقبال اضافه شده است: اقدام. این یکی از انواع شانس است که سراغ افراد خاصی می رود: کسانی که دست روی دست نمی گذارند، وارد عرصه شده و شجاعانه در راستای هدفشان قدم بر می دارند. برای اینکه شانس پس ار اقدام به سراغتان بیاید، باید حداقل کارهایی را انجام بدهید. این کارها شخص به شخص و شغل به شغل متفاوت است و برای آن تعریفی وجود ندارد. تنها نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است: شانس پس از اقدام برای کسانی که زود ناامید می شوند و عقب می کشند اتفاق نمی افتد! بگذارید مثالی بزنم. تقریبا همه ما در دوران کودکی و نوجوانی بازی های کامپیوتری (یا دستگاه هایی مثل آتاری) انجام داده ایم. معمولا در طول مسیر قهرمان بازی نمادها و نشانه هایی وجود داشت که با خوردن یا برداشتن آنها، قدرت او زیاد می شد. در بازی های پیشرفته تر، دیگر نمی توانستیم حدس بزنیم آن نشانه کجای مسیر یا بعد از کدام پیچ وجود دارد! فقط باید پیش می رفتیم تا بالاخره آن را پیدا کنیم. شانس پس از اقدام هم به همین شکل است. ممکن است شما درست پس از آغاز مسیر به آن برسید یا مدتی طول بکشد. اما می توانید مطمئن باشید شانس و فرصت های عالی همیشه در انتظار کسانی که اقدام می کنند هستند. پیش بروید!

شانس پس از شناسایی موقعیت های عالی
یکی دیگر از انواع شانس را فرصت هایی تشکیل می دهند که با بررسی و شناسایی موقعیت های عالی به دست می آیند. اندریسن توضیح می دهد: « شانس فقط یک علامت کمرنگ از خودش نشان می دهد. مثل یک نسیم کوتاه یا یک نجوا. در این حالت، چه کسی متوجه آن می شود؟ کسی که چشم و گوش خود را برای دیدن و شنیدن این نشانه ها تمرین داده باشد.» شما باید نشانه های یک موقعیت عالی را بشناسید؛ یا آن را زودتر از دیگران تشخیص بدهید. چند وقت پیش ماجرای دانشجوی جوانی را می خواندم که با بیت کوین به ثروت زیادی رسیده بود. زمانی که این ارز دیجیتال تازه ارائه شده بود، او پس انداز ناچیزش را برای خرید چند بیت کوین خرج کرد. دوستانش او را دست انداختند و گفتند کار احمقانه ای کرده است؛ شاید بهتر بود با آن پول یک جفت کفش نو می خرید! سپس در مدت کوتاهی، ارزش بیت کوین چندین و چند برابر شد و آن دانشجو صاحب نزدیک یک میلیون دلار شد! دوستانش می گفتند او شانس آورده است! بله، شانس…اما از نوع سوم آن. سعی کنید همیشه در حوزه شغلی خود و چندین حیطه دیگر، چند قدم جلوتر از دیگران باشید. اگر بتوانید فرصت ها و موقعیت های خوب را تشخیص بدهید، احتمالا از اکثر مردم خوش شانس‌تر خواهید بود. آیا این یک روش تضمینی است؟ خیر! چون ممکن است شانس منفی در آن وجود داشته باشد. اما در هر حال این یکی از انواع شانس است که به خیلی ها کمک کرده است!

شانس پس از اقدام هدفمند
این نوع از شانس تا حدودی شبیه گروه دوم است؛ اما تفاوت هایی هم دارد. در شانسی که پس از اقدام و تلاش به سراغتان می آید، خیلی مهم نیست در چه راستایی حرکت کرده اید. مهم این است که حرکت کرده باشید! چیزی شبیه همان مثل معروف که می گوید: «از تو حرکت، از خدا برکت.» اما اقدام هدفمند، در راستای استعداد خاص یا توانایی منحصربفرد شماست. بیایید زندگی حرفه ای دیوید کاپرفیلد را در نظر بگیریم. او معروف ترین شعبده باز تمام دوران است! احتمالا پدر و مادر او هم می گفتند شعبده بازی که کار نیست و بهتر است دیوید دنبال تحصیل و شغل آبرومند باشد! اما دیوید استعداد خودش را می شناخت و می دانست ماموریتش در دنیا چیست! دیوید کاپرفیلد نه تنها تلاش و اقدام کرد، بلکه در راستای استعداد و توانایی خود وارد عمل شد. در میان انواع شانس، این یکی همیشه وارد زندگی کسانی می شود که شجاعت دنبال کردن توانایی های خود را دارند.

چگونه می توانیم انواع شانس را در زندگی مان ایجاد کنیم؟
این سوال پاسخ ساده ای دارد و احتمالا شما تمام قسمت های آن را از قبل می دانید:
خوشبین باشید. انتظار شانس خوب را بکشید جوری که انگار احتمال دیگری وجود ندارد.
دامنه مطالعات، تحقیقات، دانش و تجربیات خود را وسیع تر کنید. فرصت های عالی مانند گنج هایی هستند که در چندین نقطه یک دشت وسیع دفن شده اند. هرقدر وسعت بیشتری را کاوش کنید، احتمال موفقیت بیشتری هم دارید.

نکته: البته عمق کاوش ها (کیفیت کار و اقدامی که انجام می دهید) هم مهم است. گاهی لازم است برای رسیدن به گنج چندین متر خاک را حفر کنید و پایین بروید!

آدم های خوش شانس را پیدا کنید و ببینید ذهنیت و دیدگاه غالبشان چیست. تا مدتی از آنها تقلید کنید.

  انتشار : ۱۶ آبان ۱۳۹۹               تعداد بازدید : 75

برچسب های مهم

دیدگاه های کاربران (0)

Iran , Tabriz

تمامی حقوق این سایت متعلق به app 8090 می باشد.

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما